Urząd Miasta i Gminy Mirsk

plac Wolności 39
59-630 Mirsk

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 7.30 - 15.30

Telefon:

75 64 70 440

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

XVII Izerska Gala

Tak się bawiliśmy podczas XVII Izerskiej Gali

Coroczne, dwudniowe święto folkloru, którego organizatorem jest Gmina Mirsk niestety już za nami. Rozpoczęło się w sobotę, 18 lipca br. zawodami strzeleckim – wielobojem myśliwskim „O Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Mirsk” na strzelnicy myśliwskiej w Mroczkowicach. Współorganizatorem tych rozgrywek było Koło Łowieckie „Wieniec”. W samym Mirsku, na strzelnicy krytej, z broni pneumatycznej strzelali młodzicy, kobiety i mężczyźni. Nagrody fundował i wręczał burmistrz Andrzej Jasiński. Było jak zawsze emocjonująco. Od godziny 13.00, na miejskim stadionie rozgrywany był VIII Konkurs Rękodzieła Artystycznego i Żywności Ekologicznej Pogórza Izerskiego. Jury, jak zwykle, nie miało łatwego zadania. Komisja w składzie: Danuta Ławnikowska, Cecylia Bąk i Karol Prochownik, uwijała się między wystawcami i degustowała przepyszne potrawy i napoje. W trakcie konkursu, na scenie, prezentowały się amatorskie zespoły muzyczne, soliści i tancerze z rejonu jeleniogórskiego. A było na co popatrzeć! W międzyczasie dzieci uczestniczyły w przeróżnych grach, zabawach i konkursach oraz malowały twarze. Można też było ulepić coś z gliny, prząść wełnę, wydoić krowę, zrobić własnoręcznie masło czy brać udział w warsztatach wypieku chleba. To wszystko przygotowało dla uczestników XVII Izerskiej Gali zaprzyjaźnione z Gminą Mirsk LGD „Partnerstwo Izerskie. Po wręczeniu nagród w konkursach nadszedł czas na koncert gwiazdy wieczoru Kasi Popowskiej, która wraz z zespołem zaprezentowała swoje, i nie tylko, przeboje. Po niej hip-hopowy zespół „Dwa Sławy” i Maciek Wowk z dyskoteką Muzycznego Radia Jelenia Góra.

Rozstaliśmy się po północy, by w niedzielę, o godz. 13.00 uroczyście rozpocząć przegląd zespołów folklorystycznych. A było ich w tym roku dziewiętnaście. Byłoby ich pewnie więcej, gdyby nie ograniczenia czasowe. Burmistrz Andrzej Jasiński, ze sceny, powitał zaproszonych gości: Wiceminister Skarbu Państwa Ilonę Antoniszyn-Klik, Posłanki RP Zofię Czernow i Małgorzatę Sekułę-Szmajdzińską, Senatora RP Jana Michalskiego, Jacka Kaszubę –Zastępcę Dyrektora Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, Wojciecha Smolińskigo – Prezesa Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Radych Powiatu Lwóweckiego Danutę Ławnikowską, Ryszarda Mruka, Piotra Czembrowskiego i Zenona Zatchieja, Przewodniczącą Rady Miejskiej Gminy Mirsk Małgorzatę Myślicką-Łoś, Starostę Powiatu Lwóweckiego Marcina Fludra, Piotra Romana – Prezydenta Miasta Bolesławiec, Zbigniewa Hercunia – Wójta Gminy Lubań, Olgierda Poniźnika – Burmistrza Miasta i Gminy Gryfów Śląski, Wiesława Ziółkowskiego – Burmistrza Gminy i Miasta Lubomierz, Artura Zycha – Burmistrza Miasta i Gminy Wleń, Sekretarza Miasta Szklarska Poręba, Wojciecha Kapałczyńskiego – Kierownika Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Jeleniej Górze, Piotra Stypułkowskiego – Kierownika ARiMR w Uboczu, Andrzeja Chrustka – Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji, Piotra Tyrcza – Komendanta Posterunku Policji w Mirsku, Annę Kostrz – Zastępcę Nadleśniczego Nadleśnictwa Świeradów-Zdrój, Ireneusza Hołogę – Powiatowego Inspektora Weterynarii, Celestyna Rekowskiego – Prezesa Zarządu NZOZ w Lwówku Śląskim, Jana Zaliwskiego – Sekretarza Miasta i Gminy Mirsk, Dorotę Cinciruk – Dyrektora DPS oraz przyjaciół i sponsorów Gali: Józefę Tomczuk, Marię i Wojciecha Klimkowskich, Beatę i Dariusza Strońskich, Stanisława Sawczaka, Danutę i Janusza Kacików, Alicję i Tadeusza Bujko, Bożenę Zatchiej. W czasie, gdy zaproszeni goście degustowali tradycyjne potrawy na stoiskach, przybyłe na Izerską Galę zespoły prezentowały swój dorobek artystyczny. Mogliśmy zobaczyć i posłuchać: Radostowian z Radostowa, Rząsinianek z Rząsin, Izerskich Bogdanek z Mirska, Cisowianek z Henrykowa, Rybniczanek z Rybnicy, Łużyczanek z Pobiednej, Gryfowian z Gryfowa Śląskiego, Jeleniogórzan z Jeleniej Góry, Błękitnych Kamizelek z Łagowa, Lasowian z Pieńska, Chabrów z Kwieciszowic, Rozmarynu z Bogatyni, Malw z Platerówki – Włosienia, Jarzębiny z Zawidowa, Polnych Kwiatów z Zaręby, Podgórzan z Mroczkowic – Kamienia, Podolan z Czerwonej Wody, Kwisowian z Giebułtowa i Jarzębiny ze Skorzenic. Na finał wręczono pamiątkowe statuetki i wspólnie odśpiewano, specjalnie na tę Galę napisaną przez Edwarda Cybulskiego pieśń, przy której bawili się wszyscy, i ci występujący i ci, którzy pojawili się na stadionie.

Po podziękowaniu i pożegnaniu zespołów na scenie pojawił się Long & Junior. Po nim gwiazda niedzielnego wieczoru „Future Folk” ze Stanisławem Karpielem – Bułecką podbił serca publiczności w każdym wieku, bo oprócz tego że energetycznie, porywająco i pięknie śpiewają to jeszcze są przesympatycznymi ludźmi. Spotkanie z nimi pozostanie na długo w naszej pamięci.

Skip to content