Urząd Miasta i Gminy Mirsk

plac Wolności 39
59-630 Mirsk

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 7.30 - 15.30

Adres skrytki e-PUAP:

/s0eka1s21o/SkrytkaESP

Adres do e-Doręczeń:

AE:PL-67041-95373-IHCIU-17

Telefon:

75 64 70 440

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

JELENIOGÓRSKI
Orange Światłowód
w naszej gminie

Spotkanie 4 – świętowanie w Dubie

W sobotę, 15 września, uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Mirsku biorący udział w projekcie „Czesko – polskie dni radości z odzyskania niepodległości”  (CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_012/0001493) wraz z opiekunami, dyrektorem szkoły i członkami zespołu projektowego, o godz. 7.00 wyruszyli do Duby. Na godz. 13.00 zostały zaplanowane wspólne z czeskimi dziećmi występy teatralne, taniec i śpiew. Wcześniej trzeba było wszystko przećwiczyć. Na miejscu byliśmy tuż po godz. 9.00 i z pełnym zaangażowaniem zabraliśmy się do pracy. Po godz. 12.00 skończyliśmy próby i udaliśmy się na zasłużony poczęstunek. Po nim, szybkie przebieranie się w stroje i na scenę. Jako pierwsi wystąpili młodzi aktorzy. W przedstawieniu wyreżyserowanym przez Czechów mogliśmy zobaczyć drogę od niepodległości do dnia dzisiejszego. Zaprezentowane scenki odnosiły się do roku: 1918, 1939, 1948, 1991/1992, 2004. Barwne, wzruszające, przepięknie odegrane teatralne małe arcydzieło – tak w skrócie można określić to, co widzieliśmy na scenie. Po nim, polsko czeska grupa zaśpiewała „Kadrówkę” i „Dajanę”, a kolejna – żwawo i z uśmiechem na ustach zatańczyła czeską polkę.

Kolejnych wzruszeń zakosztowaliśmy oglądając polską drogę do wolności i niepodległości. Od czasów szlacheckich, przez zabory, powstania aż po rok 1918, kiedy to Polska na powrót stała się wolna i niepodległa. I znowu, młodzi aktorzy dali się z siebie wszystko, zaprezentowali cały wachlarz talentów. Potem szkolna grupa śpiewaków czeskich, pod wodzą swojej nauczycielki pokazała, że w młodym wieku można śpiewać pięknie i na głosy. Tuż przed finałem poloneza Ogińskiego, w pięknych strojach zatańczyła grupa mieszana. Trudno uwierzyć, że w tak krótkim czasie dzieciakom udało się opanować nie tylko podstawowe kroki, ale i figury.

Aby zaprezentować naszym czeskim przyjaciołom polski folklor, w finale wystąpił zespół „Izerskie Bogdanki” Długo oklaskiwano ich występ doceniając repertuar, zaangażowanie i żywiołowość koncertu.

Te wszystkie występy będzie można obejrzeć u nas, w Mirsku, 11 listopada br. w Zespole – Szkolno Przedszkolnym. Tego dnia dzieci czeskie wraz z opiekunami przyjadą do nas.

Występom  towarzyszyła bogata w eksponaty, zdjęcia, rekwizyty z poszczególnych dekad wystawa tematyczna. Trzeba pogratulować organizatorom, bo każdy z kącików wyglądał imponująco, może najsmutniej ten z lat obecnych.