Urząd Miasta i Gminy Mirsk

plac Wolności 39
59-630 Mirsk

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 7.30 - 15.30

Adres skrytki e-PUAP:

/s0eka1s21o/SkrytkaESP

Adres do e-Doręczeń:

AE:PL-67041-95373-IHCIU-17

Telefon:

75 64 70 440

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

JELENIOGÓRSKI
Orange Światłowód
w naszej gminie

Spotkanie 5 – Święto odzyskania niepodległości – finał projektu

W tym roku Święto Odzyskania Niepodległości obchodziliśmy szczególnie uroczyście, gdyż 11 listopada 2018 r. minęło 100 lat od momentu gdy Polska, po 123 latach niewoli, pojawiła się znowu na mapach Europy. Obchody tegorocznego święta rozpoczęliśmy o godz. 11.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny, po której, w miejscu pamięci, delegacje poszczególnych instytucji wraz z pocztami sztandarowymi złożyły wieńce i kwiaty. W samo południe, wszyscy zgromadzeni pod Krzyżem Pamięci, odśpiewali uroczyście hymn państwowy.

Od godz. 16.00, w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Osadników Ziemi Mirskiej rozpoczęła się część artystyczna, która była jednocześnie finałem projektu pn. „Polsko-czeskie dni radości z odzyskania niepodległości” (CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_012/0001493). W ramach projektu, na warsztatach,  polskie i czeskie dzieci, uczniowie szkół podstawowych z Mirska i Duby przygotowały przepiękny program, który mieliśmy okazję podziwiać ze sceny ustawionej w hali sportowej. Rozpoczęliśmy polonezem, z wielkim rozmachem odtańczonym w przepięknych strojach, przez mieszaną, polsko-czeską grupę taneczną. Grupę przygotowały panie: Iwona Adamczyk i Monika Jurczak-Tartak. Po nich, mirskie przedszkolaki zaśpiewały i zatańczyły tak, że niejedna osoba na widowni miała łzy wzruszenia w oczach. Spektakl teatralny nawiązujący do lat odzyskiwania przez Polskę niepodległości, przygotowany został przez uczniów i polonistki Annę Nanowską i Dianę Dolińską. Po nich muzycznie zaprezentowała się grupa polsko-czeska w repertuarze pieśni patriotycznych. Opiekunem tej grupy była Beata Firek. Krótka przerwa na zmianę dekoracji i na scenie pojawili się uczniowie czescy. Oni w swoim spektaklu pokazali losy swojego kraju od 1918 r., poprzez lata20/30, rok 1939, 1945, 1948, 1968 aż do dzisiaj. Później wiązanka  piosenek czeskich i na finał odtańczona została rytmiczna polka.
Chór „Jubilatio” z Mirska, a właściwie jego męska część, zaprezentował znane i często śpiewane pieśni patriotyczne.

Po półgodzinnej przerwie kawowej, podczas której mogliśmy spróbować domowych wypieków wysłuchaliśmy koncertu muzyków Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry.

W międzyczasie, wszyscy przybyli na występy goście, mogli podziwiać prace uczniów, Mirsk na starych fotografiach oraz miasto dawniej i dziś na przygotowanej wokół sceny wystawie.