Urząd Miasta i Gminy Mirsk

plac Wolności 39
59-630 Mirsk

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 7.30 - 15.30

Adres skrytki e-PUAP:

/s0eka1s21o/SkrytkaESP

Adres do e-Doręczeń:

AE:PL-67041-95373-IHCIU-17

Telefon:

75 64 70 440

Ćwiczenia ratownicze w Geoparku.

Administracja

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

JELENIOGÓRSKI
Orange Światłowód
w naszej gminie

12 kwietnia br. w okolicy Krobicy- Gierczyna- Przecznicy odbyły się ćwiczenia pn. „Zaginiony Turysta 2024”, w trakcie których różne jednostki ratownicze doskonaliły formy udzielania pomocy oraz wzajemną współpracę. Inicjatorem ćwiczeń był Robert Szuman, właściciel firmy Centrum Szkoleń Specjalistycznych i Prac Wysokościowych HAWK, który jako ratownik jaskiniowy oraz aktualny operator podziemnej trasy turystycznej Kopalnia św. Jan w Krobicy zaproponował, aby służby ratownicze przeprowadziły szkolenia w warunkach podziemnych. Państwowa Straż Pożarna wraz z pozostałymi jednostkami mundurowymi opracowały plan ćwiczeń, który zakładał kilka wątków, m.in poszukiwania zaginionej grupy turystów, kolizja drogowa z udziałem wozu bojowego straży pożarnej, ewakuacja i zabezpieczenie poszkodowanych ze sztolni, a także interwencja przy wypadku wspinaczkowym. Punktem zbiórki służb był Gierczyn, skąd poszczególne grupy zostały zadysponowane w okolice Przecznicy.

Ewakuacja podziemna odbywała się w sztolni św. Anna- Maria oraz upadowej tej sztolni w Przecznicy. Wszystkie miejsca, w których prowadzono działania leżą na trasie ścieżki górniczej Śladami dawnego górnictwa kruszców stanowiącej element Geoparku w Gminie Mirsk. W tak szeroko zakrojonych ćwiczeniach brały udział: Komenda Powiatowej Staży Pożarnej z Lwówka Śląskiego, Komenda Powiatowa Policji z Lwówka Śląskiego z policyjną grupą poszukiwawczo-ratowniczą, Straż Leśna, Pogotowie ratunkowe z Jeleniej Góry, OSP: Mirsk dwa zastępy, Rębiszów, Proszowa, Krobica-Orłowice, Przecznica, Giebułtów, Gierczyn, Gryfów Śląski, Pilchowice, Włodzice Wielkie, Ubocze, Zbylutów, Lubomierz, Wojciechów, Radomice, grupa poszukiwawczo- ratownicza z Wałbrzycha i Bogatyni z psami tropiącymi, Karkonoska Grupa GOPR. Robert Szuman wraz ze swoimi pracownikami zadbał o zaaranżowanie sytuacji kryzysowych, do których były dysponowane poszczególne jednostki i sam uczestniczył w działaniach ratowniczych. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu całość przebiegała bardzo dynamicznie, a z uwagi na fakt, że w jednym czasie działo się kilka symulacji, ratownicy ćwiczyli współpracę, testowali schematy, sprawdzali sprzęt, zdolności przemieszczania się. Warto zauważyć, że działania miały miejsce w terenie szczególnie trudnym, podgórskim, w miejscach słabo dostępnych dla większego sprzętu. Wyzwaniem było udzielić skutecznej pomocy w obliczu wielu ograniczeń.

Wnioski z ćwiczeń pozwolą udoskonalić procedury ratownicze, poszukiwawcze i ewakuacyjne, co z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w Gminie Mirsk, w szczególności na obszarze Geoparku.

Podziękowania należą się Robertowi Szumanowi- aktualnemu operatorowi Geoparku w Krobicy oraz jego pracownikom za pomysł i pracę włożoną w przygotowanie tak dużych ćwiczeń, także policji, strażom pożarnym, grupom specjalistycznym, pogotowiu, grupie GOPR za współorganizację, udział, za chęci doskonalenia swoich umiejętności, za profesjonalizm.

Wydarzenia relacjonowały TV Świeradów-Zdrój oraz lwówecki.info.

Relacja na stronie www.lwowecki.info

Relacja filmowa na stronie www.24swieradow.pl

Autorzy zdjęć: J.T., U.S., uczestnicy ćwiczeń, CSSiPW HAWK