Urząd Miasta i Gminy Mirsk

plac Wolności 39
59-630 Mirsk

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 7.30 - 15.30

Adres skrytki e-PUAP:

/s0eka1s21o/SkrytkaESP

Adres do e-Doręczeń:

AE:PL-67041-95373-IHCIU-17

Telefon:

75 64 70 440

Jarmark w Mirsku

Administracja

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

JELENIOGÓRSKI
Orange Światłowód
w naszej gminie

Na niedzielę 15 grudnia br., na godz. 15.00, w Mirsku zaplanowany został Jarmark bożonarodzeniowy. Niestety, tego dnia chmury skutecznie zasnuły niebo i od rana padał obfity deszcz. Do tego wiał mocny wiatr, co  bardzo utrudniło przygotowania. Tego dnia, w ramach projektu pn. „Poznajemy się nawzajem – młodzi i seniorzy z Duby i Mirska” (CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_012/0002064) dofinansowanego z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, za pośrednictwem Funduszu Małych Projektów Euroregionu Nysa z programu współpracy międzynarodowej Interreg V-A Czechy – Polska na okres programowania 2014+, na nasz jarmark przyjechały dzieci z przedszkola w Dubie wraz z dziadkami lub rodzicami. O godz. 14.00, w schronisku „Halny” w Kamieniu zjadły ciepły posiłek i pojechały na mirski rynek.

O godz.15.00 Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk Andrzej Jasiński oraz Starostka Mesta Duba Irena Źalivicova powitali wszystkich przybyłych na rynek, złożyli życzenia świąteczne i tym samym rozpoczęliśmy świętowanie. Jako pierwsze wystąpiły mirskie przedszkolaki, w ludowych strojach cudownie zatańczyły kujawiaka. Potem, wspólnie z czeskimi przyjaciółmi zaśpiewali kolędy i pastorałki. Ponieważ deszcz nie ustawał poszliśmy na warsztaty zdobienia pierników i robienia ozdób świątecznych do Klubu Integracji Społecznej przygotowane przez pracownice Biblioteki Publicznej. W tym czasie, na scenie, kolejno wystąpili uczniowie szkół podstawowych z Mirska i Rębiszowa, a po nich zaprezentowały się zespoły folklorystyczne: „Podgórzanie”, „Izerskie Bogdanki”, „Chabry” , „Kwisowianie” oraz chór „Jubilatio”. Ponadto Nadleśnictwo Świeradów oferowało żywe choinki, a przygotowane stoiska uginały się od smakołyków, ciast, potraw świątecznych oraz ozdób. Wieczorem, po zakwaterowaniu się w schronisku, uczestnicy projektu zasiedli do uroczystej kolacji, by oprócz spróbowania wigilijnych potraw, poznać polskie zwyczaje związane z najbardziej rodzinnymi i najpiękniejszymi świętami w roku. Tak więc było ubieranie choinki, łamanie się opłatkiem, degustacja potraw, śpiewanie kolęd.

Kolejnego dnia rano, po śniadaniu odwiedziliśmy mirskie przedszkole, w którym, najpierw obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane przez grupę sześciolatków, a potem dekorowaliśmy papierowe choinki. Potem, po wspólnej zabawie, dzieci zostały obdarowane paczkami, które zostawił dla nich Mikołaj. Wrażeń było bez liku. W południe, spacerkiem, przeszliśmy do restauracji na obiad, pożegnaliśmy się serdecznie i nasi czescy przyjaciele odjechali do domów. 

Kolejne spotkanie projektowe  przed nami. Do zobaczenia.