Narodowe Święto Niepodległości to moment szczególnej refleksji nad historią naszego kraju i wolnością, odzyskaną po 123 latach zaborów. To również okazja do zamanifestowania jedności narodowej i przekazania młodemu pokoleniu wartości patriotycznych, co ma szczególne znaczenie w obliczu konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą. Wolność nie jest nam dana raz na zawsze, trzeba ją pielęgnować i dbać, by przyszłe pokolenia miały świadomość jak jest ważna dla tożsamości narodowej.
Gmina Mirsk rozpoczęła świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości już 8 listopada br. w Klubie Integracji Społecznej w Mirsku. W sali widowiskowej o godz. 9.00 i 11.00 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Osadników Ziemi Mirskiej zaprezentowali przejmujący spektakl nawiązujący do utraty przez Polskę niepodległości, a oparty na sztuce Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Dekoracje, muzyka, a przede wszystkich gra aktorska młodych wykonawców zasługuje na najwyższe uznanie, o czym najdobitniej świadczy fakt przejmującej ciszy na widowni podczas spektaklu.
10 listopada, o godz. 10.00, w kościele parafialnym pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, mszę świętą za Ojczyznę odprawił proboszcz ks. dr Zbigniew Radziwołek, w asyście ks. dra Stanisława Dzieduszko i ks. Władysława Stępniaka. Modlono się i oddawano hołd wszystkim walczącym o niepodległość Polski. Po liturgii uczestnicy uformowali kolumnę przed wejściem do kościoła i wspólnie, z przedstawicielami samorządu, szkół, pocztami sztandarowymi przeszli pod Ścianę Pamięci by złożyć tam wieńce i kwiaty oraz zapalić znicze. Wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego i wysłuchali przemówienia Burmistrza Miasta i Gminy Mirsk Andrzeja Jasińskiego. Na twarzach uczestników tegorocznych obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości malowało się wzruszenie.
12 listopada, w sali gimnastycznej, na ul. Wodnej w Mirsku, również upamiętniono odzyskanie przez Polskę wolności. Przedszkolaki z Przedszkola Publicznego im. Izerskich skrzatów zaprezentowały przygotowany ze swoimi opiekunkami program artystyczny składający się z wierszy i piosenek nawiązujących do Święta Niepodległości. Był wzruszający taniec z biało – czerwonymi wstęgami przy nastrojowej muzyce, były stroje ludowe. To bardzo ważne, że od najmłodszych lat dzieci pielęgnują polską kulturę i tradycję, mają poczucie przynależności narodowej. Jednocześnie to była dla wszystkich dzieci i dorosłych pouczająca lekcja historii i patriotyzmu.