5 listopada br. w Urzędzie Miasta i Gminy Mirsk, Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk Andrzej Jasiński oraz Burmistrz Miasta i Gminy Świerzawa Paweł Kisowski podpisali umowę partnerską na realizację projektu pn. „Zwiększenie atrakcyjności Gminy Mirsk i Gminy Świerzawa jako miejsca zamieszkania, pracy i wypoczynku” w ramach Strategii Jeleniogórskiego ZIT na lata 2021-2029.
Celem projektu jest poprawienie jakości życia mieszkańców, promowanie i ochrona materialnego dziedzictwa kulturowego, jak również rozwój i promowanie walorów turystycznych zabytkowych rynków. Planowane działania dotyczą fizycznej odnowy i bezpieczeństwa przestrzeni publicznej poprzez zagospodarowanie przestrzeni między kamieniczkami rynku, deptaka, istniejącego skweru, zachowania i rozwoju zielonej infrastruktury na rynkach poprzez zwiększenie powierzchni czynnych biologicznie.
Realizacja projektu ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń komunikacyjnych w centrum obu miast poprzez ograniczenie ruchu samochodowego, utworzenie zielonych kurtyn osłonowych, nowe nasadzenia (drzewa) celem poprawienia czystości powietrza i ochrony zdrowia mieszkańców i przybywających turystów. Istotną cechą planowanych działań jest likwidacja wszystkich barier architektonicznych w podanych obszarach.
W Gminie Mirsk zaplanowano likwidację trzech jezdni w obszarze rynku z przeniesieniem postoju taksówek i parkingów. Tereny te zostaną przekształcone w tereny spacerowo-rekreacyjne (deptak, miejsce na kiermasze i cykliczne imprezy promujące tereny przedgórza i Gór Izerskich). Przekształcenia terenu będą miały na celu również likwidację istniejących barier architektonicznych. Głównym działaniem będzie stworzenie dużego obszaru zieleni poprzez nasadzenia o charakterze parkowym, utworzenie dużej powierzchni aktywnej biologicznie: klomby kwiatowe, kurtyny zielone, drzewa i krzewy. Zostanie wyremontowana ostatnia nieczynna fontanna. W efekcie powierzchnie zielone zostaną zwiększone, a ruch samochodowy znacznie ograniczony.
Natomiast w Gminie Świerzawa w projekcie zaplanowano rozbudowę o nowe nasadzenia roślin i drzew w rynku dolnym i górnym o powierzchniach około 0,13 ha i 0,05 ha. Na rynku znajduje się zabytkowa fontanna, która jest przeznaczona do rewitalizacji i ponownego uruchomienia. Na rynku znajdują się nieczynne zamknięte studnie, które będą otwarte i zabudowane zabezpieczającą kratą. Przywróci to pierwotny zabytkowy charakter rynku ze studniami czerpalnymi. Projekt zakłada również wykonanie nowych deptaków.
Wartość projektu – 8 500 000,00 zł
Kwota wkładu własnego – 2 550 000,00 zł
Szacowany wkład UE – 5 950 000,00 zł
Planowany poziom dofinansowania – 70%