Urząd Miasta i Gminy Mirsk

plac Wolności 39
59-630 Mirsk

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 7.30 - 15.30

Adres skrytki e-PUAP:

/s0eka1s21o/SkrytkaESP

Adres do e-Doręczeń:

AE:PL-67041-95373-IHCIU-17

Telefon:

75 64 70 440

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

JELENIOGÓRSKI
Orange Światłowód
w naszej gminie

Dożynki 2013 na 640-lecie Orłowic

W niedzielę, 8 września br. odbyły się Dożynki na 640-lecie Orłowic, podczas których mieszkańcy gminy Mirsk podziękowali za tegoroczne plony.

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, polową, koncelebrowaną przez proboszcza parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP ks. Franciszka Molskiego w asyście ks. Bogdana Bednarka i ks. Macieja Szymanowskiego. Po niej rozpoczął się ceremoniał dożynkowy. Burmistrz Andrzej Jasiński powitał wszystkich przybyłych na dożynkową uroczystość. Starostowie:  Janina Bartosiewicz i Adam Fischer wręczyli księdzu Molskiemu kosz z płodami rolnym oraz bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż (na zdj. poniżej).

Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk Andrzej Jasiński, starostowie dożynek oraz sołtysi: Orłowic – Zdzisław Panasewicz i Krobicy – Mariola Ożga połamali się chlebami z rolnikami, mieszkańcami gminy i zaproszonymi gośćmi.

Potem zaprezentowano wszystkie przygotowane wieńce dożynkowe. Było ich aż dwanaście. Komisja w składzie: Poseł na Sejm RP Marzena Machałek, ks. Bogdan Bednarczyk i ks. Maciej Szymanowski miała niełatwe zadanie, by spośród nich wybrać najpiękniejsze.

 

Ostatecznie I miejsce zajął Rębiszów (zdjęcie wieńca po lewej), II – Krobica z Orłowicami, III – Grudza. Wieńce z: Przecznicy, Kamienia i Mroczkowic, Proszowej, Kwieciszowic, Gajówki, Karłowca, Brzezińca, Giebułtowa i Mirska (przygotowany przez zespół Bogdanki) otrzymały wyróżnienia.

Komisja podkreślała, że wszystkie są wyjątkowo piękne, a o wygranej zdecydował wkład pracy i użyte materiały. Im wiecej płodów rolnych wykorzystano do stworzenia wieńca, tym ocena była wyższa.

Od godz. 16.00, w części artystycznej wystąpiły, najpierw dwa lokalne zespoły ludowe: Bogdanki i Chabry. Po nich, piosenkę aktorską zaprezentowała Justyna Sieniuć z Lubomierza, zespół wokalny z Zaclerza w Czechach odśpiewał znane i lubiane utwory muzyki rozrywkowej. Zespół folklorystyczny Podgórzanie zaprosił na scenę przyjaciół i razem z nimi zaśpiewał kilka znanych, ludowych przebojów. Na koniec, na biesiadę dożynkową zaprosił zespół Remix, a że pogoda sprzyjała, bawiono się z nim do późnych godzin nocnych.