Zespół folklorystyczny „Izerskie Bogdanki”, kierowany przez panią Józefę Tomczuk założony został w 1985 roku. Debiut sceniczny zespołu miał miejsce 21.01.1986 r. na „Spotkaniu Noworocznym Emerytów i Rencistów, Dzień Babci i Dziadka”.
Początkowo „Izerskie Bogdanki” występowały na wszystkich akademiach organizowanych przez Kombatantów i władze miasta Mirsk.
Przez 13 lat zespół grał i śpiewał dla kuracjuszy świeradowskiego Domu Zdrojowego. Dzięki tym występom i zebranym za nie funduszom zespół zwiedził ważniejsze miejsca historyczne i sanktuaria w Polsce.
Od początku swego istnienia zespół „Izerskie Bogdanki” brał udział w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Cieplicach, każdy ich występ klasyfikowany był w pierwszej trójce laureatów.
Nieprzerwanie od dwudziestu pięciu lat zespół „Izerskie Bogdanki” uświetnia swoimi występami wszystkie odbywające się w naszej gminie imprezy. Oprócz tego przez cały ten czas reprezentuje i tym samym promuje gminę Mirsk na wszelkiego rodzaju konkursach, festiwalach, przeglądach zespołów ludowych na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim a nawet ogólnopolskim, zajmując na nich często czołowe miejsca.
Spośród wielu sukcesów jakie odniosły „Izerskie Bogdanki” należy wymienić m. in.: udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórców Ludowych „Babie lato” – Bydgoszcz 1990 r., udział w konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego – Rzeszów 1995 r., gdzie zespół otrzymał I wyróżnienie. Latem 1998 r. zespół odnotował swoje szczytowe osiągnięcie. Na XXXII Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą otrzymał wyróżnienie. Laureatem na tym też Festiwalu został pan Józef Zając, skrzypek grający w kapeli.
Zespól składa się głównie z emerytów i rencistów, mieszkańców Gminy Mirsk ponieważ ideą powstania „Izerskich Bogdanek” było zagospodarowanie wolnego czasu ludzi, którzy po wielu latach ciężkiej pracy przeszli na zasłużony odpoczynek. I tak jest do dziś; zainteresowania, chęć integracji i wolny czas, połączyły członków zespołu „Bogdanki”, którzy oprócz pielęgnowania swej pasji, jaką jest śpiew, współtworzą kulturę i tradycję, tym samym promują naszą gminę.
Kierownik zespołu: Krystyna Zimkowska-Trzcińska – tel. 601 232 474.
Skład zespołu:
- Krystyna Zimkowska-Trzcińska
- Halina Chrzanowska
- Janina Markowska
- Lucyna Mielniczyn
- Irena Mróz
- Jadwiga Ptak
- Danuta Sawa
- Renata Sitarz
- Jadwiga Topolnicka
- Jadwiga Wrotniak
- Janusz Sobczyk – instruktor muzyczny
- Karol Prochownik
- Kazimierz Łapot
- Janusz Mitera
- Józef Mróz
- Stanisław Chrzanowski