Urząd Miasta i Gminy Mirsk

plac Wolności 39
59-630 Mirsk

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 7.30 - 15.30

Adres skrytki e-PUAP:

/s0eka1s21o/SkrytkaESP

Adres do e-Doręczeń:

AE:PL-67041-95373-IHCIU-17

Telefon:

75 64 70 440

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

JELENIOGÓRSKI
Orange Światłowód
w naszej gminie

XV Izerska Gala

Pomysłodawcą Izerskiej Gali w Mirsku był Bolesław Faściszewski, który do dzisiaj jest jej organizatorem. Oczywiście, 15 lat temu wyglądała nieco inaczej, była przeglądem zespołów folklorystycznych z terenu Gór i Pogórza Izerskiego. W miarę upływu lat, jej formuła zmieniała się i obecnie możemy posłuchać już nie tylko piosenek i pieśni ludowych, ale wysłuchać koncertów znanych, lubianych i bardzo popularnych zespołów rockowych.

W sobotę, 20 lipca od godz. 11.00 kobiety, mężczyźni i młodzicy, na strzelnicy krytej, pod okiem Józefa Krzyżaka sprawdzali swoje umiejętności strzeleckie. Około 30 osób, przez trzy godziny rozgrywało zawody „O Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Mirsk”. W kategorii mężczyzn największą liczbę punktów zdobył Michał Nuckowski (86), po nim uplasowali się Andrzej Samol (77) i Maciej Kireńczuk (73). Najlepszą z kobiet okazała się Anna Wyszatycka (84), II miejsce zajęła Katarzyna Winnik (80), III miejsce – Edyta Terlecka (72). W kategorii młodzików: I miejsce zajął Kacper Kireńczuk (81), II był Konrad Jarczewski (81), III – Konrad Poznański (76).

Od godz. 13.00, na miejskim stadionie, „Izerskie klimaty – Izerskie bogactwa” przygotowało Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo Izerskie”. Na ten blok atrakcji złożyły się: VI Konkurs Rękodzieła Artystycznego i Żywności Ekologicznej Pogórza Izerskiego „Rękoekodzieło” współrealizowany z DODR Wrocław, konkursy dla dzieci i bezpłatna degustacja potraw. Na przygotowanych przez organizatorów stoiskach wystawili się rękodzielnicy i producenci żywności ekologicznej, którzy zachęcali do zdrowego stylu życia i odżywiania, do wykorzystywania naturalnych produktów do wytwarzania artystycznych i użytkowych produktów. Konkurs „Smaki Izerskie” wygrała p. Teresa Cierlik z Rząsin serwując przepyszne gołąbki z ziemniaków, II miejsce zajęła Małgorzata Makuchowska z Wieży (gulasz z polędwicy jagnięcej), III miejsce Monika Kropelnicka z Grudzy (pierożki zapiekane). Wyróżnienie otrzymał zespół ludowy „Chabry” z Kwieciszowic za wyroby masarskie.

W „Konkursie Rękodzielniczym” I miejsce zdobył Mateusz Walczak ze Świeradowa Zdroju (Izerska półeczka smakołyków), II – Jolanta Mańkiewicz z Płóczek Górnych (Kostur Liczyrzepy), III – Oliwia Drabowicz z Ubocza (Lawendowa myszka z Pogórza Izerskiego). Wyróżnienie za pomysł „Miniaturowej wersji nalewki skrzatowej” otrzymała Jolanta Jankowska.

W konkurskie „Izerskie talenty”, w I kategorii o nazwie „Rękodzielnicza Pamiątka z Pogórza Izerskiego” zwyciężyła Paulina Pląskowska (papier), Olga Jaros (miś szydełkowy)- II miejsce i Krystian Siergiejczuk (witraż) – III miejsce.

II kategoria: zespół, kabaret I miejsce Duet Crew – Pidżej & Tomers (rap), II – The Charmers ( perkusja, gitara), III – Chapter One” (utwory bluesowe)

III kategoria: taniec I miejsce Emanuel Żuk (taniec popping), II – Zespół pieśni i tańca Lusatia – widowisko taneczne „Noc Świętojańska, III – Ashira komaru –taniec egzotyczny

IV kategoria : solista I – Grzegorz Żak (piosenki w akompaniamencie gitary), II – Justyna Sieniuć (dwa własne utwory i piosenka aktorska Agnieszki Osieckiej „Mówiłam Żartem”), III -Renata Galik (śpiew – repertuar „Zamiast” Edyta Geppert, „Dziękuję za Słońce” Antonina Krzysztoń)

Wierni kibice FC Realu Madryt i FC Barcelony spotkali się na płycie mirskiego boiska o godz. 15. Rozegrali emocjonujący mecz przy pełnej widowni, która okrzykami zagrzewała do walki dwudziestu czterech zawodników Realu i siedemnastu Barcelony. Spotkanie zakończyło się remisem 3:3, więc o zwycięstwie Realu zadecydowały rzuty karne. Mecz sędziowali: Piotr Konsur – sędzia główny i Adam Trudziński oraz Radosław Morawski – sędziowie asystenci.

Ogłoszenie wyników poszczególnych konkursów i wręczenie nagród odbyło się na scenie o godz. 18.30, a zaraz potem kabaret „Made in China” z Zielonej Góry rozbawiał publiczność, bo jak nie od dzisiaj wiadomo, kabaret to idealny sposób na integrację, przełamanie lodów i rozrywkę. Wykonawcom, energii, świeżości i siły niejeden kabaret mógłby pozazdrościć. Po nim gwiazda wieczoru Kasia Kowalska z zespołem dała bardzo energetyczny koncert, na którym bawili się zarówno bardzo młodzi, młodzi i nieco starsi słuchacze. Kiedy emocje koncertowe nieco opadły Maciek Wowk z Muzycznego Radia poprowadził dyskotekę Muzycznego Radia aż do godz. 1.00.

W niedzielę, 22 lipca o godz. 13.00 Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk Andrzej Jasiński uroczyście otworzył Izerską Galę Folkloru, przywitał zaproszonych gości, sponsorów, zaproszone zespoły folklorystyczne, mieszkańców i wszystkich przybyłych na imprezę. Zaszczycili nas swoją obecnością: Poseł na Sejm RP Zofia Czernow, Senator RP Jan Michalski, Starosta Powiatu Lwóweckiego Józef Stanisław Mrówka, Przewodniczący Rady Powiatu Lwóweckiegi Henryk Kulesza, Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Mirsk Piotr Konsur, Wójt Gminy Lubań Zbigniew Hercuń, Burmistrz Miasta Olszyna Leszek Leśko, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Mirsku Anna Kossak-Granda, Z-ca Komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Andrzej Chrustek, Prezes Powiatowej Izby Rolniczej Zenon Zatchiej, Bożena Zatciej, Danuta Ławnikowska, Marianna Zawiślak, Józefa Tomczuk, Maria i Wojciech Klimkowscy, Dariusz Stroński, Stanisław Sawczak, Eugeniusz Jarczewski, Jarosław Bejm, Grażyna Kordyjak i Adam Januszkiewicz.

Burmistrz serdecznie podziękował i nagrodził okolicznościowymi statuetkami wykonanymi przez zamieszkałą na terenie Gminy Mirsk artystkę – plastyczkę Magdalenę Kuźniarz sponsorów, którzy od lat wspierają finansowo i merytorycznie przygotowania Izerskich Gal.

Swoje stoiska i przede wszystkim swoją twórczość artystyczną zaprezentowało 16 zespołów: Bogdanki z Mirska, Sołtysowe Gryfinki z Gryfowa Śląskiego, Rybniczanki z Rybnicy, Rząsinianki z Rząsin, Gryfowianie z Gryfowa Śląskiego, Marysieńki z Radostowa, Cisowianki z Henrykowa, Łużyczanki z Pobiednej, Jeleniogórzanie z Jeleniej Góry, Jarzębina ze Skorzenic, Chabry z Kwieciszowic, Rozmaryn z Bogatyni, Malwy z Platerówki, Lasowianie z Pieńska, Polne kwiaty z Zaręby i Jarzebina z Zawidowa.

Finałem folklorystycznych atrakcji była wspólnie odśpiewana pieśń „Jak się bawią ludzie” i liczne podziękowania za dotychczasową współpracę złożone na ręce kierowników artystycznych.

O 19.15 „Nikos Rusketos & Orfeusz” energetyczny Grek, razem z członkami swojego zespołu grał, śpiewał i tańczył, długo bisując. Lider zespołu współpracuje z całą plejadą gwiazd greckiej i światowej estrady takich jak: Demis Roussos, grupa Antique, Vicky Leandros,Angea Zilia, Paulos Raptis, które uświetniają swoimi recitalami Dni Greckie organizowane w wielu miastach Polski. Grecka muzyka ma trwałe miejsce w światowym repertuarze estradowym. To, że porywa do tańca i wpada w ucho dało się zauważyć podczas tegorocznej Gali.

Na zakończenie mogliśmy posłuchać jednego z najpopularniejszych piosenkarzy w Polsce, kompozytora i pianisty obdarzonego znakomitym, mocnym głosem. Dzięki takim przebojom jak: „Dziewczyny lubią brąz”, „Wypijmy za błędy”, „Intymnie”, „Urodziny” czy „Szczęśliwej drogi już czas” jego albumy rozchodzą się w zawrotnym tempie i pokrywają się złotem i platyną. Wielokrotny laureat opolskich festiwali, zdobywca Superjedynek, odznaczony przez najbardziej szczerą publiczność – dzieci – Orderem Uśmiechu, który koncertował z Joe Cockerem i nam zaprezentował największe ze swoich przebojów. Po prostu – ten typ tak ma – że od kilku dekad nie traci na popularności i nie pozostawia słuchacza obojętnym.

Zwieńczeniem dwudniowej, jubileuszowej Izerskiej Gali był pokaz sztucznych ogni na bezchmurnym, gwiaździstym, izerskim niebie.