Urząd Miasta i Gminy Mirsk

plac Wolności 39
59-630 Mirsk

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 7.30 - 15.30

Adres skrytki e-PUAP:

/s0eka1s21o/SkrytkaESP

Adres do e-Doręczeń:

AE:PL-67041-95373-IHCIU-17

Telefon:

75 64 70 440

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

JELENIOGÓRSKI
Orange Światłowód
w naszej gminie

XVI Izerska Gala

Tegoroczna XVI Izerska Gala rozpoczęła się, jak co roku, zawodami strzeleckimi z broni pneumatycznej „O Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Mirsk” w kategorii kobiet, mężczyzn i młodzików na strzelnicy krytej w Mirsku. W kategorii kobiet zwyciężyły: Katarzyna Winnik 71 pkt. (I miejsce), Zuzanna Jakubowicz 66 pkt. (II), Paulina Kołodziejczyk 64 pkt. (III). W kategorii młodzików najlepszymi okazali się: Dawid Wójcik 76 pkt. (I miejsce), Dominik Pięta 71 pkt. (II), Emil Poznański 58 pkt. (III). W kategorii mężczyzn I miejsce zajął Adam Warzybok 77 pkt., II był Konrad Jarczewski 76 pkt., III – Kacper Kireńczuk 72 pkt.

Od godz. 13.00, na stadionie miejskim, rozpoczął się blok Stowarzyszenia LGD „Partnerstwo Izerskie”, a w nim: konkurs rękodzieła i żywności ekologicznej pod nazwą „Rękoekodzieło” wraz z degustacją potraw i konkursami dla dzieci i młodzieży. Od południa można było, na wielu stoiskach rękodzielników i rzemieślników kupić przeróżne, ręcznie wykonane przedmioty, biżuterię, koronki, poduszki, miody, przyprawy itp. Czas kupującym umilał zespół folklorystyczny „Podgórzanie”. Jak zawsze, pomimo upału, rozśpiewana i roztańczona grupa zgromadziła wokół siebie wielu słuchaczy. Równolegle odbywały się konkursy Smaków Izerskich i Pamiątki Rękodzielniczej. Laureatami pierwszego z konkursów byli: Irena Włodarek z Gryfowa Śląskiego (I miejsce), Małgorzata Makuchowska z Wieży (II) i Zofia Fryst z Nagórza (III) oraz wyróżniono Irenę Wydrę z Proszówki. Najładniejsze pamiątki wyszły spod rąk: Marii Romel (I miejsce), Teresy Cierlik (II) i Jolanty Członki-Sznicer (III)oraz Zdzisławy Kuryło, która otrzymała wyróżnienie.

Od godz. 15.00, na dużej scenie, prezentowali się artyści biorący udział w konkursie „Izerskie talenty”. Wyjątkową obsadę miał w tym roku skład jury, w którym zasiedli: Dominika Łukasiewicz – Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, Anna Domino – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gryfowie Śląskim, Wiesław Ziółkowski – Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz oraz Mateusz Ziółko – wokalista, muzyczna gwiazda tegorocznej Izerskiej Gali. Nagrodami obdarowano zespoły muzyczne: Młody G. ArEs Hybryda, Dziewczyny i Versus Gloria oraz solistów: Renatę Galik, Michała Jasińskiego – Pidżeja i Chapter One.

Później ok. godz. 19.00 na scenie pojawiła się kielecka, muzyczno – humorystyczna grupa z gatunku pop – hip – hop. Maciej „Canton” Piotrowski i Dawid „Anton” Antonkiewicz zaśpiewali swoje największe przeboje, bawiąc zgromadzona pod sceną publiczność. Gwiazdą wieczoru był Mateusz Ziółko, który wraz zespołem, zabrał słuchaczy w muzyczną podróż z przebojami zespołu Queen. Mateusz to artysta muzyk, wokalista. Pochodzi z Zubrzycy. Swój muzyczny rozwój rozpoczął w wieku 5 lat, wraz ze swoim starszym bratem. Rozwijał swoją grę na pianinie, bo chciał osiągnąć perfekcję. Gdy miał 13 lat zdał do Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie na wydział muzyki i organistyki. Upłynął rok i Mateusz zrezygnował z dalszego kształcenia w szkole muzycznej. Dlaczego? Uważał, że schematyczne podejście nauczycieli do muzyki ograniczało jego rozwój. Postanowił uczyć się we własnym zakresie oraz zająć się też swoim wokalem. Mateusz to laureat wielu konkursów i festiwali młodzieżowych a przede wszystkim, tego, który przyniósł mu rozgłos – The Voice of Poland.

Późną nocą dyskoteka Muzycznego Radia Jelenia Góra zakończyła pierwszy, pełen wrażeń dzień Izerskiej Gali.

Uroczyste otwarcie XVI Izerskiej Gali odbyło się w niedzielę, 20 lipca. Dokonał go, jak zawsze Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk Andrzej Jasiński. Po nim głos zabrali Senator RP Jan Michalski i starosta lwówecki Józef Stanisław Mrówka. Obaj życzyli wszystkim zaproszonym gościom, zespołom ludowym, mieszkańcom i turystom szampańskiej zabawy. Od godz. 13.00 dwadzieścia zespołów folklorystycznych prezentowało na scenie swój talent wokalny, a na przygotowanych stołach w miasteczku folklorystycznym można było skosztować tradycyjnych potraw przygotowanych przez członków zespołów. Prezentowali się: Sołtysowe Gryfinki z Proszówki, Rząsinianki z Rząsin, Izerskie Bogdanki z Mirska, Cisowianki z Henrykowa, Rybniczanki z Rybnicy, Marysieńki z Radostowa, Łużyczanki z Pobiednej, Gryfowianie z Gryfowa Śląskiego, Jeleniogórzanie z Jeleniej Góry, Błękitne Kamizelki z Łagowa, Lasowianie z Pieńska, Chabry z Kwieciszowic, Rozmaryn z Bogatyni, Malwy z Platerówki- Włosienia, Jarzębina z Zawidowa, Polne Kwiaty z Zaręby, Podgórzanie z Kamienia i Mroczkowic, Smolniczanie ze Smolnika –Leśnej oraz Podolanie z Czerwonej Wody.

Na finał wszyscy, wspólnie i z wielką pasją odśpiewali i odtańczyli utwór „jak się bawią ludzie…”

O godz. 19.30 mogliśmy wysłuchać niezwykle energetycznego koncertu zespołu InoRos, w skład którego wchodzą Kamil Kowalcze, Łukasz Bodura, Mateusz Janiczak, Piotr Moskała, Paweł Kowara i Rafał Nowak. Ta piątka tryskających energią chłopaków, z których część, na co dzień gra tradycyjną muzykę Podhala, natomiast druga połowa to „starzy rockowi wyjadacze”, z bogatym rockandrollowym stażem stworzyła barwną i niepowtarzalną mieszankę, która muzyką folkowo-rockową osiągnęła ogromny sukces w programie „Must Be the Music”. Dziękujemy chłopakom serdecznie nie tylko za zaprezentowaną muzykę, ale także za sposób bycia, naturalność i specyficzne poczucie humoru. Aż żal się było rozstawać.

Gwiazda wieczoru – zespól Boys- na mirski stadion przyciągnął tłumy. Od początku kompozytorem utworów i autorem tekstów jest wokalista Marcin Miller. Obecnie, na scenie, obok niego, pojawiają się tancerze: Jan Cieniewicz, Andrzej Jabłoński, Karol Dobrzyński i Marcin Dardziński. Muzyka zespołu zmieniała się na przestrzeni ostatnich lat. Grupa stopniowo odchodziła od typowego disco polo w kierunku muzyki dance i taką właśnie nam zaprezentowali.

Izerską Galę 2014 zakończył pokaz sztucznych ogni na bezchmurnym, gwiaździstym niebie.