Tak się bawiliśmy podczas XVII Izerskiej Gali
Coroczne, dwudniowe święto folkloru, którego organizatorem jest Gmina Mirsk niestety już za nami. Rozpoczęło się w sobotę, 18 lipca br. zawodami strzeleckim – wielobojem myśliwskim „O Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Mirsk” na strzelnicy myśliwskiej w Mroczkowicach. Współorganizatorem tych rozgrywek było Koło Łowieckie „Wieniec”. W samym Mirsku, na strzelnicy krytej, z broni pneumatycznej strzelali młodzicy, kobiety i mężczyźni. Nagrody fundował i wręczał burmistrz Andrzej Jasiński. Było jak zawsze emocjonująco. Od godziny 13.00, na miejskim stadionie rozgrywany był VIII Konkurs Rękodzieła Artystycznego i Żywności Ekologicznej Pogórza Izerskiego. Jury, jak zwykle, nie miało łatwego zadania. Komisja w składzie: Danuta Ławnikowska, Cecylia Bąk i Karol Prochownik, uwijała się między wystawcami i degustowała przepyszne potrawy i napoje. W trakcie konkursu, na scenie, prezentowały się amatorskie zespoły muzyczne, soliści i tancerze z rejonu jeleniogórskiego. A było na co popatrzeć! W międzyczasie dzieci uczestniczyły w przeróżnych grach, zabawach i konkursach oraz malowały twarze. Można też było ulepić coś z gliny, prząść wełnę, wydoić krowę, zrobić własnoręcznie masło czy brać udział w warsztatach wypieku chleba. To wszystko przygotowało dla uczestników XVII Izerskiej Gali zaprzyjaźnione z Gminą Mirsk LGD „Partnerstwo Izerskie. Po wręczeniu nagród w konkursach nadszedł czas na koncert gwiazdy wieczoru Kasi Popowskiej, która wraz z zespołem zaprezentowała swoje, i nie tylko, przeboje. Po niej hip-hopowy zespół „Dwa Sławy” i Maciek Wowk z dyskoteką Muzycznego Radia Jelenia Góra.
Rozstaliśmy się po północy, by w niedzielę, o godz. 13.00 uroczyście rozpocząć przegląd zespołów folklorystycznych. A było ich w tym roku dziewiętnaście. Byłoby ich pewnie więcej, gdyby nie ograniczenia czasowe. Burmistrz Andrzej Jasiński, ze sceny, powitał zaproszonych gości: Wiceminister Skarbu Państwa Ilonę Antoniszyn-Klik, Posłanki RP Zofię Czernow i Małgorzatę Sekułę-Szmajdzińską, Senatora RP Jana Michalskiego, Jacka Kaszubę –Zastępcę Dyrektora Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, Wojciecha Smolińskigo – Prezesa Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Radych Powiatu Lwóweckiego Danutę Ławnikowską, Ryszarda Mruka, Piotra Czembrowskiego i Zenona Zatchieja, Przewodniczącą Rady Miejskiej Gminy Mirsk Małgorzatę Myślicką-Łoś, Starostę Powiatu Lwóweckiego Marcina Fludra, Piotra Romana – Prezydenta Miasta Bolesławiec, Zbigniewa Hercunia – Wójta Gminy Lubań, Olgierda Poniźnika – Burmistrza Miasta i Gminy Gryfów Śląski, Wiesława Ziółkowskiego – Burmistrza Gminy i Miasta Lubomierz, Artura Zycha – Burmistrza Miasta i Gminy Wleń, Sekretarza Miasta Szklarska Poręba, Wojciecha Kapałczyńskiego – Kierownika Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Jeleniej Górze, Piotra Stypułkowskiego – Kierownika ARiMR w Uboczu, Andrzeja Chrustka – Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji, Piotra Tyrcza – Komendanta Posterunku Policji w Mirsku, Annę Kostrz – Zastępcę Nadleśniczego Nadleśnictwa Świeradów-Zdrój, Ireneusza Hołogę – Powiatowego Inspektora Weterynarii, Celestyna Rekowskiego – Prezesa Zarządu NZOZ w Lwówku Śląskim, Jana Zaliwskiego – Sekretarza Miasta i Gminy Mirsk, Dorotę Cinciruk – Dyrektora DPS oraz przyjaciół i sponsorów Gali: Józefę Tomczuk, Marię i Wojciecha Klimkowskich, Beatę i Dariusza Strońskich, Stanisława Sawczaka, Danutę i Janusza Kacików, Alicję i Tadeusza Bujko, Bożenę Zatchiej. W czasie, gdy zaproszeni goście degustowali tradycyjne potrawy na stoiskach, przybyłe na Izerską Galę zespoły prezentowały swój dorobek artystyczny. Mogliśmy zobaczyć i posłuchać: Radostowian z Radostowa, Rząsinianek z Rząsin, Izerskich Bogdanek z Mirska, Cisowianek z Henrykowa, Rybniczanek z Rybnicy, Łużyczanek z Pobiednej, Gryfowian z Gryfowa Śląskiego, Jeleniogórzan z Jeleniej Góry, Błękitnych Kamizelek z Łagowa, Lasowian z Pieńska, Chabrów z Kwieciszowic, Rozmarynu z Bogatyni, Malw z Platerówki – Włosienia, Jarzębiny z Zawidowa, Polnych Kwiatów z Zaręby, Podgórzan z Mroczkowic – Kamienia, Podolan z Czerwonej Wody, Kwisowian z Giebułtowa i Jarzębiny ze Skorzenic. Na finał wręczono pamiątkowe statuetki i wspólnie odśpiewano, specjalnie na tę Galę napisaną przez Edwarda Cybulskiego pieśń, przy której bawili się wszyscy, i ci występujący i ci, którzy pojawili się na stadionie.
Po podziękowaniu i pożegnaniu zespołów na scenie pojawił się Long & Junior. Po nim gwiazda niedzielnego wieczoru „Future Folk” ze Stanisławem Karpielem – Bułecką podbił serca publiczności w każdym wieku, bo oprócz tego że energetycznie, porywająco i pięknie śpiewają to jeszcze są przesympatycznymi ludźmi. Spotkanie z nimi pozostanie na długo w naszej pamięci.