Gmina Mirsk leży w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego, przy trasie wiodącej do Świeradowa-Zdroju i Szklarskiej Poręby.
Miasto Mirsk i 17 sołectw: Brzeziniec, Gajówka, Giebułtów, Gierczyn, Grudza, Kamień, Karłowiec, Kłopotnica, Kotlina, Krobica, Kwieciszowice, Mlądz, Mroczkowice, Orłowice, Proszowa, Przecznica, Rębiszów leżą w rozległej kotlinie u stóp Gór Izerskich – wzdłuż płynącej środkiem malowniczej rzeki Kwisy.
Gmina usytuowana jest na pograniczu Polsko-Czeskim. W odległości ok. 50 km położona jest zachodnia granica państwa (przejście :Zgorzelec – Gorlitz). Powierzchnia gminy wynosi ok. 187 km2, w tym miasta Mirska 14,85 km2. Ludność gminy: 8975 osób, w tym miasta 4157 osób. Obszar gminy należy do jednego z najatrakcyjniejszych turystycznych obszarów województwa dolnośląskiego.
Największym atutem gminy jest jej położenie w Górach i na Pogórzu Izerskim. Na terenie gminy znajduje się ok. 500 obiektów posiadających wartość turystyczno-krajoznawczą.
W pobliżu gminy usytuowane są kurorty górskie takie, jak Świeradów-Zdrój i Szklarska Poręba. Od północy administracyjnie graniczy z gminą Leśna oraz miastem i gminą Gryfów Śląski, od północnego wschodu z gminą Lubomierz oraz od wschodu ze Starą Kamienicą, od południowego wschodu i południa ze Szklarską Porębą, od południa z miastem Świeradów Zdrój.
Na obszarze gminy znajdują się obszary chronione sieci Natura 2000: ” Torfowisko Gór Izerskich”, „Łąki Gór i Pogórza Izerskiego”, „Góry izerskie”. Na pierwszym obszarze ochronie podlegają torfowiska wysokie z roślinnością torfotwórczą i torfowiska wysokie zdegradowane, lecz zdolne do naturalnej i stymulowanej regeneracji, kwaśne buczyny, bory i lasy bagienne. Na terenie obszaru znajduje się największa w Polsce koncentracja torfowisk górskich różnych typów. Ochronie podlega także rzeka Izera o całkowicie naturalnym przebiegu i niemodyfikowanym korycie i brzegach.