Urząd Miasta i Gminy Mirsk

plac Wolności 39
59-630 Mirsk

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 7.30 - 15.30

Adres skrytki e-PUAP:

/s0eka1s21o/SkrytkaESP

Adres do e-Doręczeń:

AE:PL-67041-95373-IHCIU-17

Telefon:

75 64 70 440

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

JELENIOGÓRSKI
Orange Światłowód
w naszej gminie

Szlak kajakowy Kwisy

Kwisa bierze swój początek w Górach Izerskich na stokach Izerskich Garbów, gdzie na wysokości 940 – 1090 m wypływają trzy źródliskowe potoki Widły I, II i III.

Rzeka ma długość 140,360 km, a powierzchnia jej dorzecza wynosi 1026,3 km2, w tym 31,4 km2 w Czechach. Wpada do Bobru na 85,1 km poniżej Szprotawy. Szlak wodny rzeki Kwisy jest bardzo malowniczy i różnorodny.

Na rzece znajdują się dwa duże zbiorniki wodne: Jezioro Złotnickie i Jezioro Leśniańskie z ośrodkami wypoczynkowymi i bazą noclegową o różnorodnym standardzie. 

W niewielkiej odległości od brzegów dwa ciekawe zespoły zamkowo – pałacowe godne odwiedzenia: Czocha i Kliczków.

W obu tych obiektach można przenocować. Pełen uroku jest przełom rzeki między Gryfowem Śląskim a Leśną, zniekształcony jednak nieco budową jezior zaporowych. 

Interesujące są także skaliste kaskady przed Osiecznicą – niestety niespływalne. Prawdziwy relaks rzeka daje dopiero płynąc od Kliczkowa przez Bory Dolnośląskie.

Nurt w rzece bystry, częste w nurcie kamienie, warkocze i bystrza. W miejscach dawnych mostów w dnie występują kołki i resztki konstrukcji kamiennych. Woda w rzece czysta i obfita w ryby (pstrąg potokowy, lipień, brzana, miętus, głowacz białopłetwy, węgorz, a w dolnym biegu troć wędrowna i głowacica).

Kwisa nie jest zbyt trudna do spływu, ale uciążliwa. Kilkanaście razy trzeba przenosić kajak, a przed Osiecznicą nawet przewieść kilka kilometrów. Spływ można rozpocząć w Gryfowie Śląskim lub w Leśnej, poniżej zapory. Przy wysokim stanie wody kajaki można zwodować w Mirsku.

Do pływania najlepsze są miesiące wiosenne – koniec marca i kwiecień (konieczność używania pianek ocieplających) oraz miesiąc lipiec, kiedy odnotowuje się tradycyjne opady atmosferyczne, ale jest ciepło.

Opracowano na podstawie przewodnika turystycznego „Wędrówki po dolinie rzeki Kwisy”, Lubań 2004, wydanego przez Związek Gmin „KWISA”