Urząd Miasta i Gminy Mirsk

plac Wolności 39
59-630 Mirsk

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 7.30 - 15.30

Adres skrytki e-PUAP:

/s0eka1s21o/SkrytkaESP

Adres do e-Doręczeń:

AE:PL-67041-95373-IHCIU-17

Telefon:

75 64 70 440

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

JELENIOGÓRSKI
Orange Światłowód
w naszej gminie

Szlak niebieski: Świeradów Zdrój-Rybnica

Przebiega przez teren gminy Mirsk i Świeradów Zdrój na długości około 12 km. W Świeradowie Zdroju ma również początek drugi szlak transsudecki, stanowiący wariant głównego szlaku sudeckiego, oznaczony kolorem niebieskim.
Od węzła szlaków przy Domu Zdrojowym udajemy się w dolinę Kwisy, razem ze znakami zielonymi. Najpierw ulicą Parkową, później Korczaka, Lipową, Sosnową, wchodzimy w ulicę Sybiraków wchodzimy w prawo na górską ścieżkę, która pnie się dość stromo i po 30 minutach doprowadza na szczyt Sępiej Góry (828 m.), skrajnego, zachodniego szczytu Grzbietu Kamienickiego.
Na szczycie wznosi się grupa granitowo – gnejsowych skałek, objęta ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej – Biały Kamień. Stąd szlak prowadzi lekko w dół, potem wchodzi na mało zauważalną Wysoką (811 m.). 

Teraz szlak obniża się lekko, obierając kierunek południowo – wschodni. Po 20 min. od Wysokiej przechodzimy przez drogę leśną, a po dalszych 30 min. po lewej stronie znajdują się malownicze skały Rysianki.

Odtąd przed nami, nieco z prawej strony odsłaniają się stoki Wysokiej Kopy i Izerskie Garby z dużą, jasną odkrywką – to kamieniołom „Stanisław”. Leśny dukt niebawem prostuje się i wyprowadza na Rozdroże Izerskie. Stanowi ono wododział między zlewiskami Kwisy (na zachód), Małej Kamiennej (na wschód).

Spłaszczenie leży na wysokości 760 – 780 m. n.p.m. Dawniej znajdowało się tu prewentorium dziecięce i schronisko. Obecnie budynek leśniczówki i przystanek PKS. Tu szlak niebieski opuszcza gminę Mirsk i prowadzi w kierunku wschodnim Grzbietem Kamienickim w kierunku Rybnicy.

Od Rozdroża Izerskiego szlak ten stanowi odcinek międzynarodowego Szlaku E -3, prowadzącego z wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, nad Morze Czarne. Druga część E – 3 biegnie od Jakuszyc do Rozdroża Izerskiego, przez Rozdroże pod Cichą Równią i Zwalisko jest oznakowana kolorem zielonym.