Chcecie zdobyć Unijny Certyfikat COVID i mieć go w telefonie? Odpowiadamy na Wasze pytania – gdzie go teraz szukać i kiedy pojawi się w aplikacji mObywatel. Przeczytajcie!
Rozporządzenie dotyczące Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca. Mimo to, wszystkie państwa członkowskie, które przeszły testy techniczne i są gotowe do wydawania oraz weryfikacji certyfikatów, mogą już zacząć korzystać z systemu na zasadzie dobrowolności. Polska jest w tym gronie.
Jest, ale jeszcze będzie
Unijny Certyfikat COVID ułatwi podróżowanie po Unii Europejskie. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce go mieć. Jak go zdobyć, kto może to zrobić i gdzie go znaleźć? Wyjaśniamy!
W tym momencie jest tylko jedno miejsce, z którego można pobrać Unijny Certyfikat COVID.
To Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Certyfikat znajdziecie po zalogowaniu się (np. profilem zaufanym), w zakładce „Certyfikaty” (znajdziecie ją na dole strony). Będąc tam wystarczy wybrać rodzaj certyfikatu i kliknąć „Pobierz kod QR”. Później wystarczy zapisać dokument na swoim urządzeniu lub wydrukować.
WAŻNE! Certyfikat mogą pobrać tylko osoby, które:
- są w pełni zaszczepione – otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki lub
- otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godzin) lub
- wyzdrowiały po COVID-19 (certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).
Jeśli jesteście w jednej z tych grup – już dziś możecie pobrać swój Certyfikat.
Tak jak wspominaliśmy na początku – rozporządzenie dotyczące Unijnych Certyfikatów COVID będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca. Przed tym terminem pojawią się nowe możliwości pobrania dokumentu. Certyfikaty pojawią się w aplikacjach IKP oraz naszej – mObywatel.
Co jest w telefonie?
Kto zna i ma naszą aplikację może teraz zapytać – ale przecież w mObywatelu już jest certyfikat o zaszczepieniu? To prawda, ale nie jest to unijny certyfikat (UCC), a krajowe zaświadczenie. Takie zaświadczenie pobrało już z naszej aplikacji ponad pół miliona użytkowników!
Do 25 czerwca pojawi się aktualizacja naszej aplikacji, a wraz z nią – zamiast krajowych zaświadczeń pojawią się uznawane w krajach Unii Europejskiej Certyfikaty COVID. Od tego momentu swój Certyfikat będziecie mieli zawsze pod ręką, razem z innymi dokumentami, w aplikacji mObywatel. Wybierając się na wakacje w UE, wystarczy że na ekranie swojego telefonu pokażecie dostępny tam kod QR.
Żeby było jeszcze prościej – przygotowaliśmy odpowiedzi na 10 najczęściej pojawiających się pytań. Przeczytajcie i wszystko będzie jasne.
1.Czy certyfikat obecnie dostępny w aplikacji mObywatel jest akceptowany podczas kontroli granicznej?
Teraz w aplikacji mObywatel znajdziecie krajowe zaświadczenie o zaszczepieniu. Mogą je pobrać osoby w pełni zaszczepione, czyli takie, które przyjęły obie dawki szczepionki lub jednodawkową szczepionkę. Obecnego certyfikatu – ze względu na brak obowiązujących międzynarodowych regulacji prawnych – nie można stosować podczas odprawy granicznej.
Unijny Certyfikat COVID (UCC), uznawany podczas kontroli granicznej, pojawi się w mObywatelu (wraz z tłumaczeniem na język angielski) do 25 czerwca. To nie za późno – rozporządzenie dotyczące UCC zacznie obowiązywać w UE 1 lipca.
2. Czy certyfikat dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta jest akceptowany podczas kontroli granicznej?
Nie ma takiej gwarancji – kraje UE nie są jeszcze zobowiązane do uznawania tego dokumentu. Mogą, ale nie muszą tego robić. Niepewność zniknie 1 lipca – wtedy zaczną obowiązywać unijne przepisy regulujące tę kwestię.
3. Kiedy w aplikacji mObywatel zostanie opublikowany Unijny Certyfikat COVID (UCC)?
Unijny Certyfikat COVID w aplikacji mObywatel będzie dostępny około 25 czerwca.
4. Czy dostępny obecnie w aplikacji mObywatel kod może służyć do okazania statusu ozdrowieńca lub negatywnego wynik testu na obecność koronawirusa?
Nie. Dostępny w mObywatelu kod nie zawiera takich informacji, jest powiązany z krajowym certyfikatem potwierdzającym jedynie przyjęcie pełnej dawki szczepienia. Unijny certyfikat, wraz z tłumaczeniem na język angielski, dostępny będzie w mObywatelu około 25 czerwca.
5. Potrzebuję informacji o szczepieniu w języku angielskim, by pokazać ją na granicy. Czy w mObywatelu znajdę takie informacje?
Jeszcze nie, około 25 czerwca – tak. Dostępne obecnie w mObywatelu zaświadczenie o zaszczepieniu jest dokumentem krajowym. Unijny certyfikat potwierdzający szczepienie (wraz z tłumaczeniem na język angielski) pojawi się w mObywatelu do 25 czerwca.
6. Potrzebuję informacji o wykonanym teście lub statusie ozdrowieńca. Czy w mObywatelu znajdę takie informacje?
Obecnie dostępne w mObywatelu zaświadczenie jest dokumentem krajowym i zawiera wyłącznie potwierdzenie otrzymania pełnej dawki szczepienia. Unijny certyfikat z informacją o teście i / lub statusie ozdrowieńca, wraz z tłumaczeniem na język angielski, będzie dostępny w mObywatelu około 25 czerwca.
7. Gdzie znajdę aktualne informacje o dokumentach niezbędnych przy podróży do jednego z krajów UE?
Stale aktualizowane informacje znajdziesz na stronie: https://reopen.europa.eu/pl
8. Czy obcokrajowcy lub osoby bez ważnego dowodu osobistego mogą pobrać aplikację mObywatel, a w niej obecne już krajowe zaświadczenie o zaszczepieniu, a później Unijny Certyfikat COVID?
Nie. Aplikacja mObywatel jest dostępna wyłącznie dla osób z polskim obywatelstwem, posiadających ważny dowód osobisty.
9. W jaki sposób obcokrajowiec lub osoba bez ważnego dowodu osobistego może otrzymać aktualny certyfikat?
Certyfikat powinien być wydany (w formie wydruku) w przychodni realizującej Twoje szczepienie. Certyfikat jest dostępny natychmiast po otrzymaniu pełnej dawki szczepienia.
10. Skąd pobrać aplikację mObywatel?
Więcej informacji o Unijnym Certyfikacie COVID na https://www.gov.pl/certyfikat