Urząd Miasta i Gminy Mirsk

plac Wolności 39
59-630 Mirsk

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 7.30 - 15.30

Adres skrytki e-PUAP:

/s0eka1s21o/SkrytkaESP

Adres do e-Doręczeń:

AE:PL-67041-95373-IHCIU-17

Telefon:

75 64 70 440

X-lecie Kwisowian.

Administracja

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

JELENIOGÓRSKI
Orange Światłowód
w naszej gminie

Zespół ludowy „Kwisowianie” powstał w 2015 r. z inicjatywy ludzi pasjonujących się muzyką ludową, którzy jednocześnie utworzyli stowarzyszenie o tej samej nazwie.  W skład zespołu wchodzą mieszkańcy Giebułtowa, Krobicy, Mirska oraz Smolnika.  15 osób tworzy  grupę wokalną oraz kapelę. Początkowo zespół liczył 24 osoby – kapela oraz grupa śpiewacza pod kierownictwem Marii Rychter. Aby rozwinąć działalność i wyposażyć zespół w stroje i sprzęt muzyczny zaciągnęli kredyt. I tak to się zaczęło. „Kwisowianie” są wspaniałym ambasadorem gminy Mirsk oraz powiatu lwóweckiego. Swój dorobek prezentują na terenie  sołectwa, gminy, powiatu i Dolnego Śląska, uzyskując wiele głównych nagród oraz wyróżnień.

Na przestrzeni 10 lat dali 250 występów, podczas których prezentowali polskie stroje  i pieśni ludowe, okraszając  imprezy regionalne, dożynki, jubileusze, spotkania integracyjne i koncerty okolicznościowe, świąteczne kolędowania podczas kiermaszy przedświątecznych, podczas otwartych Ogrodów w Giebułtowie a także upowszechniali kulturę ludową  w czasie  spotkań edukacyjnych z dziećmi  i młodzieżą. Uczestniczą także w festiwalach ludowych, gdzie poza śpiewem i muzyką prezentują  tradycyjne wyroby kulinarne wg receptur swoich mam i babć.
Popularność zespołu sprawiła,  że mają wielu fanów, a niektórzy z nich nawet za zespołem podążają do miejscowości, gdzie  występują. Popularność i różnorodność repertuaru  sprawia, że zespół zagościł na antenie  Radia Wrocław.

W okresie tych dziesięciu lat zespół przechodził różne zmiany w grupie śpiewaczej i  muzycznej. Różne perturbacje życiowe oraz brak środków finansowych w pewnym okresie spowodował, że  z licznego zespołu ludowego  obecnie funkcjonuje grupa 15 osobowa w składzie;  grupa śpiewacza:  Barbara Kostrzycka  – kierownik zespołu, Wieczorek Maria, Przybylska Barbara, Żymetro Teresa, Opic Halina, Majkut Małgorzata, Warzybok Danuta, Dupla Maria, Miłkowska Bogusława, Wasyliszyn Zofia, Przybylski Tadeusz, Poznański Tadeusz oraz  kapela w składzie:   Walter Straszak  akordeon i jednocześnie instruktor muzyczny, Kostrzycki Krzysztof – bęben, Bartosiewicz Andrzej – bas oraz gościnnie wspomagający na klarnecie Zając Stanisław.
Zespół „Kwisowianie” z Giebułtowa obchodził właśnie jubileusz X – lecia swojej działalności. W sobotę 10 maja br., W sali widowiskowej Klubu Integracji Społecznej w Mirsku odbyło się spotkanie, na które zaproszono zaprzyjaźnione zespoły folklorystyczne oraz gości honorowych. Przybyli: Zofia Czernow Poseł na Sejm RP, Olgierd Poniźnik Przewodniczący Rady Powiatu Lwóweckiego, Piotr Konsur Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lwóweckiego, dziennikarka Radia Wrocław Małgorzata Majeran-Kokottt oraz wielu sponsorów  i przyjaciół zespołu. Po oficjalnych przemówieniach, gratulacjach i życzeniach dalszej owocnej działalności na scenie wystąpiło siedem zaproszonych zespołów, które swoimi występami uświetniły jubileusz. Na scenie zaprezentowały się: „Jarzębina” z Zawidowa, „Tacy sami” z Wrocławia, „Bogdanki” z Mirska, „Michalinki” z Kondradówki, „Jagoda” ze Starej Bystrzycy, „Złota leszczyna” ze Złotoryi oraz „Błękitne kamizelki” z Łagowa. Poczęstunek zapewnili lokalni restauratorzy dzięki swojej i licznych sponsorów hojności za co zespół im serdecznie dziękuje. Podziękowania kierują również na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Mirsk za pomoc finansową i organizacyjną.